על גב סופה – הספר מומלץ בחום. האתר של יונה דורון

 http://www.tapuz.co.il/blog/net/ViewEntry.aspx?entryId=4863489&skip=1

עלילת הספר מתרחשת ברובה בתקופת המנדט, עם דילוגים לשנותיה הראשונות של המדינה ולתקופת מלחמת ששת הימים. עיקרה בארץ ישראל וחלקה באמריקה ובאיטליה.

משפחה ערבית נוצרית מכפר קטן בגליל, הורים ושתי בנות קטנות, יורדת לפלורידה כדי לשבור שבר. הבנות, הולידיי וג'ורג'טה, מתחנכות באווירה החופשית של אמריקה, אמן משתלבת במקום אך אביהן אינו מסתגל וחולם על שיבה לכפרו שבגליל. כאשר מתרקם רומן בין הולידיי היפה ותום האמריקאי, מחליט האב שזה בדיוק הזמן לחזור הביתה. הולידיי נפרדת בצער מתום אך אינה מעזה להמרות את פי אביה.

בכפר הגלילי הקטן מהוות שתי הבנות ה"אמריקאיות" מושא לקנאה ולחשושים בלתי פוסקים. התנהגותן החופשית היא לצנינים בעיני הפלאחים השמרנים.

לאחר סיפור האהבה הקצר והקטוע בין הולידיי ותום מתפתח סיפור אהבה חדש בינה לבין אדוארד, הערבי העשיר ביותר באזור. סיפור זה מסתיים בנישואים למרות התנגדות הוריו של אדוארד. השניים מקימים משפחה, מולידים בן ובת, אך ישנם משברים והתפתחויות מפתיעות.

בתם הבכורה, ויולט, מתאהבת באורי היהודי שעלה מעירק ומתגורר בחיפה והם מבקשים להינשא אולם כאן מתערבים כוחות החזקים מהם.

אורי השבור נוסע לאיטליה בניסיון לרפא את לבו השבור. שם הוא פוגש בבלש ליאונה ההופך לחברו הטוב ולכותל המערבי שלו.

את הספר כתבו שניים : אביבה תומר ענברי, מרצה לתולדות האמנות אמנית קרמיקה ומעצבת תכשיטים ובעלה פנחס ענברי, אנאליסט בכיר לענייני הפלסטינים והאיסלאם. התרשמתי מאוד מהכתיבה בשניים. ברור לי שאת התיאורים המפורטים של מנהגי הערבים, מאכליהם, תלבושותיהם ואמונותיהם הביא לספר פנחס ענברי. אני מניחה שאת תיאורי רומא וכנסיותיה, סמטאות עכו ומסגדיה והכנסיות בכפרי הנוצרים בגליל הביאה לסיפור אביבה ענברי. שמעתי אותם בראיון ביו-טיוב. הם סיפרו שנישואיהם הם פרק ב' עבור שניהם. לשניהם ילדים משלהם ובמקום ילד משותף העדיפו להביא לעולם ספר משותף!

כפי שכתבתי למעלה, מרבית הסיפור הוא על ערבים וזה היה חדש, מעניין ושונה עבורי. למדתי הרבה על תרבותם. לאחרונה קראתי מספר ספרים העוסקים בתקופה המסעירה והתוססת של סוף המנדט הבריטי, מן הצד היהודי, והיה מסקרן להבין איך זה נראה מהצד הערבי.

הספר כתוב בשפה גבוהה, עשירה מאוד ומהנה והדמויות מרתקות. סופה הוא שם סוסתה האהובה של הולידיי הרוכבת עליה במכנסי רכיבה אמריקאים, מציתה את דמיונם של כל רואיה. תמונה רומנטית שובת-לב!

הספר מומלץ בחום.

על גב סופה מאת אביבה תומר ענברי ופנחס ענברי

הפקה: מנדלי ספרים אלקטרוניים בע"מ

192 עמודים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s