משה מרזוק, מומחה לחברה הפלשתינאית: ספר מרתק. שפתו עשירה זורמת וקולחת עם תיאורים חיים ומפורטים הנותנים לקורא תחושה שהינו חווה את העלילה המתפתחת.

1

רומן מרתק, שפתו  עשירה זורמת וקולחת עם תיאורים חיים ומפורטים הנותנים לקורא תחושה שהינו חווה את העלילה המתפתחת.

התקופה הינה ראשית המאה העשרים. העלייה היהודית והציונית לארץ ישראל, המנדט הבריטי וראשית הקמת המדינה. ראשיתה של ההתגייסות הערבית הן נגד היהודים הרוכשים קרקעות והן נגד הבריטים. דרשני המסגדים המשיכו להטיף גם נגד ערביי פלסטין הנוצרים וראו בהם שרידי הצלבנים.

ברקע העלילה המרתקת, משפחה ערבית נוצרית, הנקרעת בין מסורות ותרבויות, מחד, הרצון בקדמה, השתלבות והכרה במציאות המשתנה ומנגד הרצון לשמר ערכים ומסורות ערביים המגבילים את האישה ומטילים עליה איסורים וכבלים וכן נושא ה"שרף" כבוד הגבר במשפחה.

דחיקת התורכים וכניסתם של הבריטים הניעו את הפלאחים לאחוז בנשק כשהם מעודדים על ידי השיח'ים חכמי הדת והמטיפים במסגדים. עיקר איבתם הופנתה בנוסף לבריטים גם אל היהודים ואל מוכרי הקרקעות ליהודים.

הספר מבליט את ההבדלים הגדולים בין השכבות העירוניות לבין הפלאחים הכפריים ובעיקר בין הערבים הנוצרים לבין הפלאחים המוסלמים. בעוד הראשונים כדוגמתם של אדוארד והולידיי סיגלו לעצמם גינונים מערביים : חליפות ושמלות מהודרות, גינוני שתייה של משקאות חריפים ועישון סיגרים, קריאת ז'ורנאלים והתעדכנות באופנה המערבית ובתסרוקות חדשניות רכיבת נשים על סוסים ובעיקר נכונות להסתגל למציאות מדינית וחברתית משתנה, נכונות לארח בביתם בכירים בריטים וחתימה על הסכמי סחר עמם וכן ניהול קשרים עם היהודים  שמגיעים לארץ.

ויכוח חשוב בין אדוארד הנוצרי הערבי לבן אבו אחמד הפלאח המוסלמי בנושא מכירת קרקעות ליהודים מבליט אף הוא את הבדלי תפיסת העולמות בין השניים. בעוד אדוארד רואה בקרקע נכס וקניין פרטי שניתן למכור ככל נכס אחר ולממש רווח כספי, אבו אחמד רואה בקרקע נכס כלל לאומי ואדמת הקדש מוסלמית שאינו קניינו של הפרט. סביב מחלוקת זו שהתרגשה בין השניים כנופייתו האלימה של אבו אחמד אף תכננה לרצוח את אדוארד חרף כל הטובות שעשה  למענו. מזימה זו נמנעה בסופו של דבר עקב הבטחה שנתן אבו אחמד לאשתו של אדוארד אותה גם חמד ממנו.

אט אט הכינו דרשני המסגדים את מאמיניהם לקראת הסערה הגדולה במחצית השנייה של שנות השלושים נגד היהודים והבריטים אותה הם כינו הגיהאד בכופרים.

טכס החתונה הערבי המסורתי שבספר נותן לקורא הרגשה כי הינו אחד מבני המשפחה והקרובים המוזמנים וחושף אותו למראות, קולות, ריחות וטעמים שלא הכיר מעולם יכולתם של המחברים להביא את הקורא לחוויה שכזו, הינה ראויה לציון. ליווי החתן אל בית הכלה  וברקע שירת הנשים הנגינה על כלי נשיפה , תופי הדרבוקה הטנבור ותופי מרים. החתן על גבו של הסוס המקושט בסרטים הצבעוניים, ריחות המאכלים המהבילים הנישאים למרחוק,

 

 

שיאו של הרומן בספר מסתיים בלבבות שבורים למרות התחושה האהבה היא שתנצח.

בסופו של דבר הקורא נוכח לדעת ששום אהבה, חזקה ככל שתהיה אינה יכולה לעמוד מול הבדלי הדת, התרבות, הערכים, המסורות והמנהגים.

 

איך לרכוש את הספר:

באתר מנדליי: http://mendele.co.il/?wpsc-product=algavsufa

או ישירות מהמחברים: ,0544798761-אביבה, 0545571666- פנחס

avivatomer@gmail.com

ובאתר "עברית".

יש עותקים של הספר בחנות ירדן ברחוב יפו בכיכר ציון בירושלים.

הספר החדש: Grandpa, Granddaughters, Grand Cuisine

http://www.amazon.com/dp/B00PDOOPZY

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s